Powrót do Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

“Migratory Birds”- Bad Harzburg

W dniach 06.03-10.03.2023 młodzież ze Szkoły Podstawowej im św. Stanisława Kostki w Lgoczance i Werner-von-Siemens-Gymnasium w Bad Harzburg wspólnie realizowała projekt „Migratory Birds” dofinansowany przez Polsko- Niemiecka Współprace Młodzieży w ramach wspierania spotkań młodzieży.

W trakcie tygodnia wypełnionego mnóstwem różnorodnych aktywności młodzież podzielona w małe grupy projektowe zgłębiała zjawisko migracji w otaczającym nas świecie. Analizowała, w jaki sposób wpływa ona na najbliższe otoczenie każdego człowieka jak i jego najbliższej rodzina a co za tym idzie całego społeczeństwa. Zwróciła uwagę na język, który zmienia się w procesie migracji. Tworząc słowniczki (plakaty) zauważała podobieństwa i różnice w używanym słownictwie.
W trakcie wycieczek i warsztatów uczestnicy projektu mieli szanse na zaobserwowanie zjawiska migracji w szerszym kontekście. Migracja dotyczy nie tylko ludzi, ale również dzięki temu zjawisku przenosi się myśl technologiczna i rozwija przemysł. Uświadomili sobie przyczyny leżące u podłoża tego procesu i ze migracja związana jest nie tylko z poszukiwaniem lepszych warunków życia.
Mieszkanie i życie z rodzinami partnerów pokazała im, ze dynamika życia rodzinnego w innym kraju niewiele lub praktycznie wcale nie odbiega od ich życia domowego. Wspólne gry i zabawy, spędzanie czasu razem pozwoliło na głębsze poznanie się i nawiązanie nici przyjaźni. Wierzymy, ze zostaną one utrzymane na dłużej.

Zapraszamy na fotograficzną relację z naszego spotkania

Dzień 1– 05.03.2023r. Ruszamy w drogę. Przed nami ponad 700 km do pokonania.

Dzień 2– 06.03.2023r. Spotkanie w szkole naszego partnera. Ceremonia otwarcia projektu- powitanie wszystkich uczestników przez Panią dyrektor szkoły niemieckiej. Podział na grupy projektowe, zapoznanie się z zadaniami, zaplanowanie pracy tak aby je zrealizować. Zwiedzanie szkoły, możliwość porównania naszej, małej, wiejskiej szkoły do dużej szkoły miejskiej.

Zwiedzanie Bad Harzburg, poznanie ważnych miejsc i ich historii dzięki aplikacji Actionbound.

Po południu spotkanie w kręgielni w pobliskiej miejscowości. W takcie tego spotkania uczniowie i opiekunowie wspólnie spędzali czas grając w kręgle.

Dzień 3 – 07.03.2023r. Spotkanie w szkole -praca nad plakatami w grupach projektowych.

Następnie wyjazd pociągiem do miejscowości Gosslar, zwiedzanie starego miasta, które zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Poznanie historii tego regionu.

Przejazd do kopalni Rammelsberg. Zwiedzanie stałej wystawy maszyn, urządzeń i
zabytkowych instalacji. Zejście do sztolni z przewodnikiem, poznanie zasad działania kopalni w danych czasach, jej historii, legend
związanych z tym miejscem.

Dzień 4 – 08.03.2023r. Wyjazd do Wolfsburga, miejscowości uznawanej za dom wszystkich marek samochodów
koncernu Volkswagen.
Wizyta w Centrum Nauki Phaeno interaktywna wystawa, nad której stworzeniem pracował międzynarodowy zespół projektantów i konstruktorów. Wspólne spędzanie czasu w aktywny i edukacyjny sposób, testowanie i sprawdzanie własnej wiedzy z różnych dziedzin nauki, wymiana doświadczeń i opinii. Następnie zwiedzanie Autostadt, parku, które równocześnie jest muzeum samochodów wszystkich marek koncernu VW. Pod kierunkiem
przewodnika zarezerwowanego dla grupy polskiej młodzież poznała historię rozwoju motoryzacji.

Dzień 5– 09.03.2023r. Wycieczka do miejscowości Bremerhaven, największego miasta nadmorskiego nad Morzem
Północnym. Poznanie historii Pomnika Emigrantów znajdującego się w porcie w Bremerhaven przedstawiającego rodzinę emigrantów.
Zwiedzanie Auswandererhaus – Muzeum Emigracji, największego muzeum poświęconego emigracji na świecie. Niesamowita podróż w czasie pozwalająca przenieść się do XIX wieku, wczuć się dokładnie w atmosferę tamtego okresu, stać się pełnoprawnym uczestnikiem procesu przez jaki przechodzili emigranci. Zwiedzanie Klimahause – warsztaty wiedzy o klimacie. Młodzież wyruszyła w podróż po strefach klimatycznych dowiadując się dlaczego nasza ziemia wygląda inaczej w każdej ze stref.

Dzień 6 – 10.03.2023r. Spotkanie w szkole naszego partnera -warsztaty językowe, praca nad wspólnym projektem, dokończenie słowniczka (plakatu), prezentacja wypracowanych efektów. Nauczycieli mieli okazję obserwować nauczycieli w szkole partnera w trakcie prowadzenia zajęć lekcyjnych. Po zakończonej pracy młodzież udała się wraz ze swoimi partnerami na obiad. O godz. 17.00 ponownie spotkaliśmy się w szkole naszego partnera. Rodziny goszczące naszą młodzież przygotowały pożegnalny poczęstunek. Uczestnikom wręczono certyfikaty udziału w projekcie.

Dzień 7 – 11.03.2023r Wracamy.

Czas pożegnań i podziękowań za gościnę. To także moment na zaproszenie naszych partnerów do Polski. Ich wizyta już w kwietniu.